Tanıtım

Bölümümüz, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde 1995 yılında “Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü” adıyla kurulmuştur (ayrıntılı kuruluş öyküsü). Bölümümüz tarafından yürütülen projeler ile alt yapıya esas olacak cihazlar alınmış, bölüm binasının yapımı için maddi destek sağlanmıştır. Ayrıca Üniversitemize, 100’ün üzerindeki jeodezik ve diğer harita uygulamalarıyla teknik destek verilmiştir. Bölümümüz 2008 yılından bu yana yeni binasında hizmet vermektedir.

Bölümümüzün ismi, uzay ve bilgi teknolojilerindeki gelişmeler doğrultusunda ve dünyadaki benzerlerine uygun olarak Nisan 2012’de “Geomatik Mühendisliği” olarak değiştirilmiştir. Geomatik Yüksek lisans programı ilk öğrencilerini 2011-2012 öğretim yılı bahar döneminde almıştır.

Lisans programı ise %100 İngilizce olarak 2013-2014 öğretim yılı güz döneminde öğrenci almaya başlamıştır.

Geomatik dünyada en hızlı gelişen disiplinlerden birisidir ve gelişmiş ülkelerdeki çalışma kapsamı klasik “harita mühendisliği” algısının ötesine taşınmıştır. Yakın gelecekte ülkemizde de söz konusu gelişmelerin yansımalarının olması kaçınılmazdır.

Hacettepe Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü yurtdışı deneyimli ve dinamik öğretim kadrosu ile konusunda dünyadaki değişimleri takip ederek kendini yenileyen, öğrencilerine ilgili vizyonu kazandıran, alanında lider ve yön verici olmayı hedeflemektedir.

Hacettepe Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü
06800 Beytepe Ankara